– Perspektywy przed transportem kolejowym w Małopolsce są obiecujące. Już od kilku lat zauważamy rosnącą popularność kolejowych przewozów pasażerskich – w 2023 r. Obsłużyliśmy blisko 10 milionów pasażerów – mówi Tomasz Warchoł, prezes Koleje Małopolskie sp. – W związku z tym, że coraz więcej Małopolan i turystów wybiera pociąg jako środek transportu, nasza spółka stoi przed wyzwaniem zapewnienia wydajnego i spójnego transportu kolejowego. Taki proces odbywa się na wielu płaszczyznach.
Dzieła wielkich mistrzów zabrzmią na Politechnice. Koncert Kwartetu Dafô w Muzeum PK
Przewodnikiem po Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej podczas spotkania z Cedricem Peltierem, był dr inż. Zakres działań badawczych planowanych do przeprowadzenia w tunelach aerodynamicznych otwartego końcem stycznia laboratorium. W kalendarzu politechnicznych wydarzeń sportowych Mistrzostwa w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie są jedynymi z najdłuższą historią. Pierwsza tego typu rywalizacja na stoku odbyła się w 1953 r. (wówczas były to zawody w narciarstwie alpejskim). Jej inicjatorami byli zakopiańscy studenci i członkowie AZS PK oraz pracownicy ówczesnego Studium Wychowania Fizycznego.
- To nowość i duże wyzwanie naukowe, bo – jak zaznaczył wcześniej – dotychczas używane elementy nośne wykonane są z metalu.
- Jak podkreśla prof. Andrzej Szarata w rozmowie z Małgorzatą Tomczak, przy obecnych możliwościach technologicznych proces decyzyjny podczas planowania systemu transportowego w coraz większym stopniu bazuje na twardych danych.
- W zasobach Laboratorium Aerodynamiki Środowiskowej Politechniki są m.in.
- Należy do Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej PAN, jest członkiem US-Poland Trade Council oraz Dyrektorem IT w Poland in Silicon Valley Center w Palo Alto, Kalifornia.
- Zespół studentów i doktorantów – podopiecznych dr. Malca i dr. Morawskiego – ma na swoim koncie liczne sukcesy.
- Ma ono pomóc małym i średnim przedsiębiorstwom we wdrażaniu nowych technologii.
W czwartek prof. Kazu Blumfeld Hanada wygłosi wykład na PK
W tegorocznej edycji pod uwagę brane były książki z 2022 i 2023 roku. Zamek Krzyżtopór w Ujeździe to malownicza ruina, która jest zabytkiem klasy międzynarodowej. To właśnie tej niezwykłej budowli bliżej postanowiła przyjrzeć się prof. Teresa Kusionowicz. Opracowana przez nią monografia „Innowacyjne rozwiązania architektoniczno-budowlane zamku Krzyżtopór w Ujeździe” została doceniona podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Publikacja otrzymała wyróżnienie rektora Politechniki Warszawskiej. Monografię wydało Wydawnictwo Politechniki Krakowskiej.
Krzysztof Pszczółka prezesem AZS PK na kolejne dwa lata
Pracownicy Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej dr hab. Kinga Racoń-Leja, prof. PK biorą udział w roli ekspertów w krakowskich konsultacjach społecznych dotyczących koncepcji rozwoju oraz kierunków przekształceń części terenów Dzielnic XII i XIII (tzw. Nowego Miasta). W czasie rozmów mieszkańcy i przedsiębiorcy skupią się na wypracowaniu kierunku, w jakim powinny rozwijać się południowo-wschodnie tereny Krakowa. Oprócz ekspertów PK, w spotkaniach z mieszkańcami biorą udział zastępcy prezydenta Krakowa Andrzej Kulig i Jerzy Muzyk. Dziś (12 października) drugie warsztaty odbędą się w Centrum Obywatelskim przy ul.
edycja konkursu FutureLab na projekty studenckie rozstrzygnięta! Nagrodzono 27 przedsięwzięć
Ostatnie analizy kilkuletnich trendów wykazały, że obecna baza noclegowa dla studentów (na Osiedlu Studenckim przy ul. Skarżyńskiego i przy plinko gra ul. Bydgoskiej w Krakowie) wypełnia ilościowe potrzeby PK. Uczelnia zamierza natomiast inwestować w jej modernizację, tak, aby osiągnęła standard godny XXI wieku i odpowiadała lepiej na oczekiwania naszych polskich i zagranicznych studentów. Takiego centrum, które łączyłoby potencjał i potrzeby tylu partnerów, a jednocześnie służyło bezpieczeństwu mieszkańców całego regionu, nie ma w Polsce. Projekt PKanoe 3.0 to trzecia edycja projektu studenckiego, mającego na celu przeprowadzenie badań eksperymentalnych, opracowanie materiału i zbudowanie kanadyjki.
Rusza X edycja konkursu „O Złoty Indeks PK”. Do zdobycia sporo punktów w rekrutacji na studia
Kluczowej roli rysunku odręcznego jako bazy do dalszych przekształceń z wykorzystaniem AI. – Dzięki współczesnym technologiom, pierwotny szkic staje się istotnym elementem pracy architekta, umożliwiając efektywne i wielowątkowe procesy wizualne – wskazywali specjaliści PK. W dyskusji udział wzięli prof. dr hab. Magdalena Kozień-Woźniak, dziekan Wydziału Architektury PK, dr inż. Piotr Idzi (PK, ASP) oraz Igor Farafonow, prezes Zarządu Uxeria.com Sp. W ramach Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (ang. European Higher Education Area) działają obecnie 64 Uniwersytety Europejskie, których celem jest m.in.